Blog

Okucia budowlane

Okucia budowlane – jakie są ich typy i rodzaje?

Zastosowanie odpowiednich okuć budowlanych jest niezwykle ważnym elementem na etapie wykończenia domu czy mieszkania. W znacznym stopniu decydują one o funkcjonalności drzwi czy okien, o ich szczelności oraz o bezpieczeństwie naszego domostwa. Na okucia składają się wszelkie klamki, zawiasy, zamki czy rygle. Jakie są typy i rodzaje okuć budowlanych?

Rodzaje okuć budowlanych

Wyróżnia się kilka rodzajów okuć budowlanych, w zależności od ich przeznaczenia. Pod uwagę bierze się takie czynniki, jak miejsce montażu, rodzaj materiału oraz funkcjonalności, jakie ma oferować okucie. Okucia budowlane dzielą się na okucia okienne oraz drzwiowe. Mogą spełniać różne funkcje np. zamykające (zamek), uchwytowe (klamka), zabezpieczające (podpórka), łączące (zatrzask) czy osłaniające (tarczka).

Okucia drzwiowe

Drzwi szklane, balkonowe czy może drewniane? Przesuwne czy łamane? Dobór odpowiednich okuć zależny jest od typu drzwi. W przypadku drzwi do najważniejszych elementów, które zawierają się w okuciach, zalicza się wspomniane wyżej klamki, zamki, zasuwy czy wkładki. Rodzaj materiału, z którego powinny być wykonane, zależy od rodzaju i stylu drzwi, z którymi mamy do czynienia. Przykładowo do drzwi klasycznych użyjemy tradycyjne zawiasy zewnętrzne, natomiast chcąc uzyskać efekt nowoczesności, powinniśmy zdecydować się na zawiasy ukryte. Biorąc pod uwagę drzwi balkonowe, warto zadbać o dodatkową ochronę, wyposażając je w klamki z zamkiem. Szklane drzwi ze względu na swoją konstrukcję, powinny być wyposażone w gumowe wkładki amortyzacyjne. Przy tradycyjnych drzwiach drewnianych zadbajmy o solidne zawiasy, zaś do przesuwnych warto pomyśleć o uchwytach drzwiowych.

Okucia okienne

Okucia okienne to przede wszystkim okucia obwiedniowe, osadzone na całej ramie (obwodzie) okna, dzięki którym zyskujemy na szczelności oraz modele wyposażone w przeróżne funkcjonalności. W tej pierwsze kategorii rozróżniamy okucia rozwieralno-uchylne, które umożliwiają uchylenie okna oraz otwarcie go na oścież. Jeśli chodzi o funkcjonalność okuć, w hurtowniach budowlanych znajdziemy produkty wyposażone w funkcję antywłamaniową oraz umożliwiające mikrowentylację. Okucia, które mają zapobiegać włamaniom, powinny być oznaczone odpowiednią klasą odporności na włamania – im wyższa klasa, tym lepiej dla nas i gorzej dla potencjalnego włamywacza. Funkcja mikrowentylacji pozwala na delikatny przepływ świeżego powietrza nawet podczas najchłodniejszych miesięcy, nie pozbawiając nas przy tym ciepła. Z odpowiednim rozszczelnieniem okna, możemy liczyć na przewietrzenie pomieszczenia, nie dopuszczając do jego całkowitego wychłodzenia, co zapewni stałą cyrkulację powietrza.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań; począwszy od rodzaju okucia, po jego funkcjonalności oraz design. Tam, gdzie mamy do czynienia z wilgocią, zdecydujmy się na okucia odporne na wilgoć oraz działanie korozyjne. W przypadku chęci zapewnienia sobie dodatkowej bariery ochronnej warto pomyśleć o klamkach z zamkami, a także o okuciach o wysokiej klasy antywłamaniowej. W zależności od miejsca i przeznaczenia drzwi czy okien dopasujemy odpowiednie okucia pod własne preferencje tak, aby zapewniały, jak największy komfort użytkowania. Warto zajrzeć do hurtowni budowlanych, które oferują szeroki asortyment produktów, odpowiadając na wysokie wymagania konsumentów.