Jakie artykuły spawalnicze są konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo w pracy?

spawacz w trakcie pracy

Jakie artykuły spawalnicze są konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo w pracy?

Prace spawalnicze należą do czynności niebezpiecznych, dlatego zostały na nie nałożone pewne obostrzenia. Znajdują się wśród nich zalecenia co do stanowisk pracy, wymiarów wolnej przestrzeni, czy wysokości pomieszczenia. Jakie artykuły wspomogą nas w zachowaniu bezpieczeństwa podczas wykonywania prac spawalniczych? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Odzież ochronna

Przede wszystkim zadbajmy o siebie — odpowiednią odzież ochronną oraz dobrej jakości artykuły spawalnicze. Do podstawowych elementów ubioru spawacza należy kombinezon spawalniczy, który występuje również w formie oddzielnej bluzy i spodni spawalniczych. Taka odzież charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest trudnopalna oraz wytrzymała. Materiał chroni spawacza przed promieniowaniem cieplnym, ciepłem konwekcyjnym oraz kroplami stopionego metalu.

Do kompletu

Kolejnym ważnym akcesorium jest maska spawalnicza, czyli przyłbica wyposażona w filtr ochronny. Maska zapewnia bezpieczeństwo poprzez wykorzystanie odpowiedniego materiału, ale pełni również wspomnianą funkcję ochronną — osłania spawacza przed promieniowaniem UV oraz IR. Pamiętajmy także o rękawicach, które zapewniają ochronę termiczną. Wykonane ze skóry, chronią również nadgarstek przed urazami oraz przeciekaniem. Rękawice całodłonicowe charakteryzują się dodatkową wytrzymałością na przetarcia. Spawacz powinien wyposażyć się również w specjalne buty, które będą odporne na wysokie temperatury. Buty spawacza wyposażone są we wkładkę antyprzebiciową oraz we wzmocniony podnosek.

Akcesoria ułatwiające pracę

To nie koniec niezbędnych artykułów spawalniczych. Należy wspomnieć również o fartuchu, okularach spawalniczych czy goglach. Fartuch zakładany na odzież, ma zapewnić ochronę przed odpryskami stopionego metalu. Natomiast okulary, w odróżnieniu od przyłbicy spawalniczej, chronią jedynie oczy. W produkcie tym stosowana jest dodatkowa zabudowa, ochraniająca boczną część przy oku w taki sposób, aby zapewnić ich maksymalną osłonę. Taką formę ochrony stosujemy przy spawaniu twardym. Alternatywą dla okularów są gogle, które mogą zawierać również dodatkowe filtry. Ten rodzaj zabezpieczenia stosujemy przy lutospawaniu oraz przy spawaniu gazowym.

Wybór artykułów spawalniczych zależny jest od rodzaju wykonywanej pracy oraz siły odprysku metalu. Inne akcesoria przydadzą się przy lutospawaniu, a inne na przykład przy spawaniu łukowym. Odpowiednio dobrana ochrona może przesądzić o bezpieczeństwie, ale i komforcie wykonywanej pracy. Warto więc zadbać o właściwy dobór artykułów spawalniczych. Wszystkie te towary znajdziesz w hurtowni Narmal!