Blog

Impregnaty i grunty - czym kierować się przy wyborze?

Impregnaty i grunty – czym kierować się przy wyborze?

Lato w pełni, nic więc dziwnego, że w mieszkaniach i domach słychać hałasy związane z remontem. Jedną z ważnych kwestii pozostaje jednak decyzja: grunty czy impregnaty? Czym są te środki i do czego służą? O tym przeczytacie w naszym dzisiejszym wpisie!

Do czego przydadzą się grunty?

Grunty i impregnaty to preparaty o podobnym przeznaczeniu, jednak o zupełnie innej funkcji. Tych pierwszych używa się do utwardzania, a także zwiększenia przyczepności podłoża. Grunty koniecznie należy zastosować przed pierwszym malowaniem — zwłaszcza w przypadku ścian pokrytych tynkiem gipsowym i ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Produkty te sprawdzą się również podczas wymiany podłóg. Gruntowanie należy wykonać przed położeniem paneli, parkietu oraz płytek. 

Impregnaty — zastosowanie

Wiemy już co nieco o tym, jakie zastosowanie w budownictwie mają grunty. Impregnaty natomiast przydadzą się do poprawy właściwości materiałów budowlanych, zarówno ceramicznych, jak i drewnianych. Impregnować można zarówno drewno, jak i tkaniny, a nawet papier. Co można osiągnąć dzięki tej czynności? Impregnaty zabezpieczą materiały przed wodą i wilgocią, ogniem, chemikaliami, a także przed zabrudzeniami, co pozwala znacząco przedłużyć użyteczność i trwałość wybranych przez nas produktów. 

Dostępne w ofercie Narmal impregnaty i grunty

Emulsja, koncentrat, oleje, roztwory — w naszej ofercie znajdziesz bogaty asortyment impregnatów i gruntów. Wybór powinien jednak zależeć od tego, jaki materiał będzie poddawany działaniu preparatów. W przypadku drewna należy używać tylko dedykowanych wyrobów, inaczej możesz zniszczyć podłogę, boazerię lub mebel. Po impregnacji trzeba także użyć specjalnego gruntu. Nie zapomnijcie o tym, jeśli następnym etapem będzie malowanie drewnianej powierzchni! Do materiałów ceramicznych najczęściej poleca się natomiast artykuły, które tworzą powłokę hydrofobową, jednocześnie zabezpieczając płytki przed zabrudzeniami.

Impregnaty i grunty to bardzo rozległy temat. Podczas zakupu należy przede wszystkim wiedzieć, w jakim celu będzie używana chemia budowlana. Różne przeznaczenie tego typu środków, zapewnia wiele możliwości zarówno uodpornienia wybranego materiału, jak i nadania mu zupełnie nowych właściwości. Jeśli potrzebują Państwo pomocy, zapraszamy do kontaktu — telefonicznego i poprzez nas fanpage. Chętnie udzielimy również fachowej porady na miejscu!