Blog

Zadbaj o swój ogród! Jakie kwiaty i krzewy dodadzą mu uroku?

Maj to najpiękniejszy miesiąc w ogrodzie. To właśnie wtedy zakwita znaczna ilość roślin, co dodaje mu niesamowitego uroku! Podobnym widokiem możemy cieszyć się nie tylko w maju, ale także w innych miesiącach. Jakie rośliny do ogrodu wybrać? Co zrobić, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami dłużej? W naszym wpisie znajdziecie odpowiedzi na te pytania oraz kilka praktycznych porad. Zapraszamy do lektury.

Rośliny kwitnące w maju

Do sadzenia roślin oraz do innych prac w ogrodzie, których wiosną przecież nie brakuje, warto zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły ogrodnicze. Niezbędne okażą się ziemia, grabki, rękawiczki czy łopatki. Jeśli tak jak my, jesteście miłośnikami kolorowych roślin, to miejcie na uwadze to, że nie wszystkie one będą cieszyć oko tak długo, jakbyśmy tego chcieli. Kwiaty, których okres kwitnienia rozpoczyna się już od wczesnych dni wiosennych to przede wszystkim tulipan i krokus. Szczególnie tym drugim niestraszne są pierwsze przymrozki. Ich obecnością możemy cieszyć się aż do początku maja. Inne kwiaty, które kwitną w tym okresie to szafirek, hiacynt i narcyz (ten ostatni króluje w ogrodzie do maja). Natomiast popularny irys, kwitnie w ogrodzie aż do końca czerwca. Godnym uwagi zawodnikiem jest także niepozorny nagietek, który na wiosennej rabatce jest obecny od maja do końca października. Wspomniane kwiaty warto posadzić w niewielkich odległościach od siebie. Gdy jedne przekwitną, drugie pokażą nowe pąki. Dzięki temu kolory utrzymają się w naszym zielonym zakątku na jeszcze dłużej. 

Wiosna to nie wszystko

W komponowaniu ogrodu niezwykle ważne jest sadzenie roślin kwitnących o różnych porach roku oraz ich odpowiednie rozmieszczenie. Na słoneczne stanowiska proponujemy przede wszystkim bodziszka, lawendę, kocimiętkę czy też rudbekię. Kwiaty o odcieniu fioletu oraz żółci mieszanej z czerwienią idealnie wkomponują się pod niższe drzewka i będą cieszyć nasze oko od czerwca do jesieni. Pamiętajmy, że rośliny kwitnące latem, najlepiej zasiać właśnie teraz – w maju. Odrobinę wakacyjnego ducha do ogrodu tchnie np. słonecznik. Kwiat ten zaszczyci nas swoją obecnością aż do października. Chcąc uzyskać kolorowe akcenty również w listopadzie, zaopatrzcie ogród w groszek pachnący, aksamitki czy nasturcje. W bardziej zacienionym miejscu odnajdzie się z kolei tawuła japońska, która pięknie kwitnie aż do sierpnia. Na nieco krócej, bo na około 2 miesiące, w tym samym miejscu możecie ulokować serduszka oraz zawilec gajowy.

Postaw na różnorodność i pielęgnację

Nie samymi kwiatami żyje ogrodnik! Poza wspomnianymi gatunkami kwiatów, warto mieć na uwadze także te większe sztuki ogrodowe. Mowa o krzewach i drzewach. Chcąc cieszyć się kwiatami drzew owocowych, zazwyczaj wystarczy zaczekać na wiosnę. Bowiem to właśnie w maju zaczyna kwitnąć większość drzewek owocowych. Jeśli chodzi o krzewy ozdobne, godnym uwagi jest głóg oraz ostrokrzew. Ich efektowne owoce cieszyć będą każdego ogrodnika przez całe lato i jesień. Do tej grupy należą także dzika róża, rokitnik czy pigwowiec. Oczywiście kolory, kolorami, ale nie zapominajmy o krzewach liściastych, które zadbają o zielony akcent naszego ogrodu przez cały rok. To między innymi trzmielina Fortune’a czy znany dobrze bukszpan. Dla miłośników ozdobnych liści lub pędów proponujemy wzbogacić ogród o dereń biały lub Berberys Thunberga.

Ile osób, tyle propozycji. Ważne, aby w naszym ogrodzie kierować się własnymi preferencjami nie tylko w kwestii gustu, ale biorąc pod uwagę także czas, jakim dysponujemy. Wolimy ogród, który na dłuższą metę świetnie poradzi sobie bez nas, czy należymy do tych, którzy lubią poświęcić dłuższą chwilę każdej roślince? Być może optymalnym rozwiązaniem będzie kompromis – trochę roślin wymagających i trochę tych łatwiejszych w uprawie. Wszystkie te produkty znajdziecie w hurtowni Narmal! Ostateczną decyzję pozostawiamy Wam i życzymy owocnej pracy w ogrodzie!